14.04.2012

Tanie ogrzewanie

W tym artykule prezentuje sposób na oszczędzanie pieniędzy na ogrzewaniu tradycyjnymi metodami. Zaglądnij i przeczytaj! Jako pierwszy ukarze się artykuł o kolektorach słonecznych. Jak wcześniej wspomniałem chcę przybliżyć w ten sposób tajniki związane z budową jak i z eksploatacją obiektów budowlanych. W naszym kraju są bardzo dobre warunki do uzyskiwania energii cieplnej pozyskiwanej w sposób, który prezentuję w tym oto artykule.

Autorem artykułu jest Adrian Florek

Warto zacząć od podziału kolektorów, zatem możemy wyróżnić: płaskie (gazowe, cieczowe, dwufazowe), skupiające (zwykle cieczowe), rurowe (próżniowe) oraz specjalne. Kolektory zbudowane są z przezroczystego pokrycia, które zapewnia wewnątrz kolektora efekt cieplarniany, absorbera, który wykonany jest najczęściej z blachy miedzianej pokrytej tak zwaną powłoką selektywną. Do absorbera przylutowany jest wymiennik ciepła, są to najczęściej rurki miedziane.
Najważniejsza w kolektorach słonecznych jest izolacja, która zapobiega uwalnianiu się ciepła, które gromadzi się w kolektorze.

Do pozostałych elementów instalacji słonecznej należą:

1) zbiornik na wodę - może to być dowolny, jest typowym z wymiennikiem ciepła, przez który ogrzany czynnik grzewczy (np. glikol) z kolektora będzie przepływając oddawał energię.
2) spirala żebrowa (wymiennik ciepła)- przez nią przepływa substancja od kolektora, znajduje się w zbiorniku wody, przepływająca substancja ogrzewa nam wodę będącą w zbiorniku.
3) pompa- wymusza ona obieg glikolu przez wymiennik do kolektora.
4) komputer- steruje pracą kolektora (np. reguluje temperaturę)
5) glikol
6) zbiornik wyrównujący powstające ciśnienie w układzie.

Montując kolektory musimy pamiętać o kilku podstawowych warunkach, które musimy spełnić, należą do nich m.in. ułożenie kolektora na południe, optymalny kont nachylenia do poziomu wynosi 45º, oraz podstawowy warunek to uwzględnienie podczas wybierania miejsca na kolektor położenia, w którym promienie będą się skupiać przez jak najdłuższy czas. Istnieje możliwość montowania kolektorów na dachach, lub ziemi.

Kolektory montujemy do krokwi przytwierdzając je specjalnymi hakami do spodniej konstrukcji odpowiednio dobranej do kąta, pod jakim nachylony jest dach. Kolektory słoneczne zamontowane są nad powierzchnią pokrycia dachowego. Na rynku możemy znaleźć też kolektory połaciowe. Są one wbudowane w połać dachu i w miejscu, w którym są zamontowane zastępują pokrycie dachowe. Standardowa konstrukcja przeznaczona jest do montażu na dachu o nachyleniu od 30 do 60 stopni, gdy kąt nachylenia dachu jest inny, stosuje się konstrukcję korygującą. Do montażu kolektorów na ziemi, stosuje się odpowiednią konstrukcję oraz obciążniki, które zabezpieczą system przed działaniem silnych wiatrów.


Do czego służą kolektory słoneczne i jak działają?
Możemy je wykorzystać do podgrzewania wody, np. użytkowej, basenowej lub możemy wspomagać centralne ogrzewanie (warto zauważyć, że 1 m² kolektora jest w stanie ogrzać około 40-60 litrów wody). Dzięki zastosowaniu kolektorów słonecznych możemy zaoszczędzić kilka „groszy”, a przy okazji przyczyniamy się do ochrony środowiska, co teraz jest szczególnie ważne gdyż jesteśmy dłużni przyszłym pokoleniom niezniszczoną przyrodę. Warto zauważyć, iż instalacja solarna jest odpowiadająca kosztom wytworzenia 2.800 kWh energii pierwotnej. Kolektor zamienia energię promieniowania słonecznego słonecznego i przekazuje ją czynnikowi roboczemu, którym najczęściej jest glikol.

Parametry techniczne kolektora:
• długość kolektora: 2,030m
• szerokość: 1,026 m
• wysokość: 0,087 m
• ciężar bez cieczy: około 40 kg
• powierzchnia absorbera: 1,8 m2
• ciśnienie robocze: 6 bar
• pojemność cieczowa: około 1,5 l


Tego typu ogrzewanie ma wiele zalet, wymienię kilka z nich, należą do nich przede wszystkim solidne wykonanie, które zapewni długotrwałe użytkowanie, wysoka sprawność energetyczna, estetyczny wygląd, a także niska cena, które gwarantuje szybki zwrot kosztów poniesionych na tego typu instalacje.

Moim zdaniem warto ponieść koszty związane z tego typu instalacją grzewczą, gdyż z tego, co zauważamy warunki atmosferyczne ulegają ociepleniu. Podczas eksploatacji poniesione koszty na instalacje nam się zwrócą, gdyż będziemy oszczędzać np. na ogrzewaniu drewnem lub węglem. Jak na razie energia słoneczna jest jednym z najlepszych alternatywnych źródeł energii.
---
Adrian Florek
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

37 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł na temat tańszego ogrzewania. Polecam i czekam na kolejne wpisy :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przedrukowany, ale i tak dobry.

    OdpowiedzUsuń
  3. Pan Adrian widać, że się postarał pisząc o tym.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawy artykuł. Czekam na następne :)

    OdpowiedzUsuń
  5. bardzo fajny artykuł, dzieki!

    OdpowiedzUsuń
  6. W tym momencie to pompa ciepła albo kocioł kondensacyjny jest w miarę oszczędny, gaz tanieje więc tym bardziej to drugie się opłaca.

    OdpowiedzUsuń
  7. Szkoda, że żadne grzanie nie jest tak naprawdę tanie ;/

    OdpowiedzUsuń
  8. Kilka użytecznych porad, dziękuję. ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. jeżeli chodzi o okna i ogrzewanie - pod względem energetycznym lepsze od okien drewnianych są okna PCV, prawda? z tego co wiem era okien drewnianych się skończyła...

    OdpowiedzUsuń
  10. O się ogrzejemy, tanio! Takie kolektory to ja lubię.

    OdpowiedzUsuń
  11. Porady są bardzo dobre. jako, że zajmuję się zawodowo alternatywnymi źródłami energii mogę powiedzieć, że kolektory słoneczne są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale są drogie i dopiero po kilku latach zwróci nam się koszt inwestycji. Drugim sposobem jest energia wiatrowa (tylko dla pojedynczych gospodarstw domowych. Ja osobiście posiadam panele podłogowe na podczerwień z których jestem zadowolony. latem natomiast kiedy jestem na działce energię czerpię z promieniowania słonecznego. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja jak na razie mieszkam w kamienicy i mam ogrzewanie gazowe z żoną mam jednak plany kupić działkę i wybudować dom. Kto wie, może zdecydujemy się na zakup kolektorów.

    OdpowiedzUsuń
  13. Chciałbym zwrócić się do Ciebie z pytaniem. Jestem w trakcie budowy domku z mężem, niestety ta praca idzie bardzo powoli ciągnie się już długi czas jednakże liczę, że za jakiś czas będzie już po wszystkim :)
    Teraz zastanawiamy się na jaką izolację termiczną się zdecydować aby była pewna i na co trzeba zwracać uwagę przy jej wyborze, wyguglowałam wczoraj min. https://www.leroymerlin.pl/budowa/dobra-izolacja-termiczna,e4151,l2715.html i przeczytałam kilka info. Ale wołałabym bardziej w praktyce pozyskać jakieś rady. Liczę na Twoją pomoc , pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do @arelia789 na stronie kontakt jest adres mojej skrzynki proszę o adres na skrzynkę.

      Usuń
  14. Oczywiście rzecz na którą trzeba zwracać uwagę. Fajnie, że taki wpis powstał. :)

    OdpowiedzUsuń
  15. W temacie ogrzewania to trzeba zwrócić uwagę na ocieplenie oraz jakość okien...

    OdpowiedzUsuń
  16. Do @arelia789 na stronie kontakt jest adres mojej skrzynki proszę o adres na skrzynkę.

    OdpowiedzUsuń
  17. Dobre ocieplenie i piec gazowy powinny wystarczyć. Ja jeszcze postawiłem na ogrzewanie podłogowe na całym parterze

    OdpowiedzUsuń
  18. Dobrze przemyślcie te wszystkie oszczędności, bo raz możecie oszczędzić na gazie, ale rachunki za prąd przez to wzrosną dwukrotnie;p

    OdpowiedzUsuń
  19. No i teraz już wszystko wiadomo. Dobrze napisany poradnik!

    OdpowiedzUsuń
  20. Bardzo ważną kwestią będzie tu samo ocieplenie domu. Jednak wiadomo też, że wybór samego ogrzewania jest jednym z najważniejszych wyborów przy budowie domu.

    OdpowiedzUsuń
  21. Na pewno w kwestii ogrzewania warto jest się zdecydować na rozwiązanie oszczędne. Od siebie moge wam do takiej realizacji polecić firmę Uponor. Z tego co wiem to na prawdę znają sie na montażu ogrzewania i można im w pełni w tej kwestii zaufać

    OdpowiedzUsuń
  22. Wydaje mi się, że obecnie na rynku znajdziemy różne sposoby ogrzewania. Ja sam jednak jestem zwolennikiem ogrzewania elektrycznego. Trafiłem na nie całkowicie przypadkowo w firmie Uponor, gdy podesłał mi to znajomy, który zajmuje się remontowaniem domu.

    OdpowiedzUsuń
  23. Ogrzewanie jest bardzo ważnym elementem, które warto przemyśleć odpowiednio.

    OdpowiedzUsuń
  24. Jak budowałem swój dom to planowałem wszystko tak, żeby dom był jak najbardziej oszczędny. Zdecydowałem się na pompę ciepła ze sklepu InstalTechnik. Teraz planuję jeszcze zamontować panele fotowoltaiczne, może w przyszłym roku się uda

    OdpowiedzUsuń
  25. Obecnie bardzo ważna jest ekologia. W tym przypadku pompa ciepła sprawdzi się znakomicie.

    OdpowiedzUsuń
  26. Cenne i przydatne informacje. Aktualnie stosuje się ekologiczne formy ogrzewania.

    OdpowiedzUsuń
  27. Aktualnie panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem wartym uwagi.

    OdpowiedzUsuń
  28. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  29. Wszystko dokładnie i zrozumiale opisane. Bardzo pomocne wskazówki i informacje.

    OdpowiedzUsuń
  30. Super wpis. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  31. Wszystkim zainteresowanym tematem chciałbym polecić stronę amerigas opinie 2019 , na której znajdziecie ofertę czołowego dystrybutora LPG w Polsce. Sam korzystam z ich oferty, ponieważ mają bardzo dobre ceny.

    OdpowiedzUsuń
  32. Bardzo przydatne i pomocne informacje

    OdpowiedzUsuń