03.11.2011

Schemat z zaworem czterodrogowym

Schemat układu grzewczego z pełną automatyką kotła, podgrzewanie cwu, z zastosowaniem zaworu czterodrogowego, który zabezpiecza temperaturę wymaganą dla kotła i niezbędną potrzebną do ogrzewania pomieszczeń. Układ ze zbiornikiem wyrównawczym otwartym.

Przy realizacji tego rozwiązania jest możliwość wbudowania kotła na ekogroszek również kotła miałowego zasypowego, olejowego także gazowego, który nie będzie wymagał ciśnienia powyżej hydrostatycznego. Patrząc na schemat widać dwa układy, pompowy, oraz grawitacyjny przy pionie do naczynia wyrównawczego, grzejniki na tym pionie to możliwość, nie konieczność. Jednakże pion do naczynia wzbiorczego wydaje się jest konieczny aby nie było tłoczenia cieczy przez ten pion zamiast do zładu grzewczego.
Wykonując zład grawitacyjny (awaryjny) na całości instalacji, dobudować należy obejście zaworu czterodrożnego z  zaworem różnicowym na rurze zasilającej a na rurze powrotnej zawór odcinający. Jednak tu kocioł na ekogroszek musi mieć ruszt awaryjny żeliwny lub stały ruszt wodny, stały ruszt wodny jest korzystniejszy również podczas normalnej eksploatacji, produkowane ciepło jest lepiej odbierane z kotła i przez to mniej ucieka go do komina. Taki układ instalacji centralnego ogrzewania może być zastosowany do każdego budynku. Również można zastosować ogrzewanie podłogowe z zaworem trzydrogowym.Schemat instalacji CO z zaworem czterodrogowym
Elementy w schemacie
A -czujnik temperatury zewnętrznej
B -sterownik kotła
C -sterownik zaworu czterodrogowego
D -czujnik temperatury cieczy podawanej do grzejników
E -czujnik temperatury kotła
F -czujnik temperatury cwuUrządzenia do sterowania zładem grzewczym
I -zawór czterodrogowy z siłownikiem elektrycznym
II -pompa ładująca zasobnik cwu
III -pompa zaworu czterodrogowego pracująca na cały zład grzewczy
IV -pompa cyrkulacyjna cwu

Zawory na instalacji
1 -zawory na rozdzielaczu
2 -zespół zaworów przed zasobnikiem cwu
3 -zawory wyłączające element ogrzewania
4 -zawory na rurach do zasobnika cwu

O zaworach trzy-czterodrogowych

Sterowanie (automatyka) w tym przypadku może być zastosowana z firm "Elster" i "Womix"

1 komentarz:

  1. Witam serdecznie .
    Proszę o informację chodzi mi dokładnie o ten przypadek,czym może skutkować umieszczenie pompy c.o. przed zaworem czterodrożnym.
    Darek

    OdpowiedzUsuń