19.07.2011

Zabezpieczenie pojemnościowego podgrzewacza wody


Człowiekowi do utrzymania higieny potrzebna jest woda. Są tacy ludzie, że wystarcza im zimna woda i są zadowoleni. Jednak większości ludziom to nie wystarcza, chcą do kąpieli ciepłej wody. Podgrzewać wodę można w bardzo "powiedzmy" prymitywny sposób w naczyniach i dalej wiadomo przenieść nalać itd. Można tę czynność troszkę zautomatyzować zamontowując w swym mieszkaniu instalację wodociągową. Do tej instalacji można podłączyć podgrzewacz do grzania wody, którego zadaniem jest podgrzanie i utrzymanie jej w wymaganej wysokości.

Można wyróżnić dwa typy podgrzewaczy przepływowe i drugie pojemnościowe. Z zabezpieczeniem
podgrzewacza przepływowego nie ma problemu, montuje się na przewodzie zasilającym zawór odcinający i to wszystko. Są to podgrzewacze elektryczne i gazowe, które grzeją przepływającą wodę przez odpowiednio uformowany grzejnik.
Wśród podgrzewaczy pojemnościowych są ciśnieniowe i bez ciśnieniowe. Tu znów problemu nie stwarza zabezpieczenie podgrzewacza bez ciśnieniowego. Takim urządzeniem był używany dawniej piec kąpielowy lub inaczej kolumna kąpielowa montowana w pobliżu wanny w łazience. Podłączany do instalacji wodociągowej i do przewodu kominowego, pod tym zbiornikiem było palenisko i tam rozpalony ogień podgrzewał wodę w pojemniku.
Wypływ ciepłej wody następował przez baterię ale dopiero po wpłynięciu zimnej. Bateria pieca kąpielowego miała specjalną do tego celu budowę.

Podobne urządzenia z tą samą zasadą działania co dawne piece kąpielowe, to różne jednostanowiskowe podgrzewacze elektryczne przy umywalkach, tam również jest specjalnej budowy bateria. Chociaż do umywalek małe ogrzewacze wody mogą być również jako ciśnieniowe.

Największy problem zabezpieczenia przed rozerwaniem stwarzają podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe. Wymagają odpowiedniej armatury na rurze doprowadzającej wodę. Musi być zamontowany zawór odcinający aby zamknąć dopływ w przypadku awarii lub prac na instalacji. Drugim w kolejności w kierunku przepływu wody montujemy zawór zwrotny. Ten zawór zamyka wypływ wody w kierunku wodociągu. Dalej musi być zawór bezpieczeństwa, za nim w kierunku do zbiornika wskazane aby zamontować zawór spustowy.


Uwaga nie wolno montować zaworu bezpieczeństwa na rurze z gorącą wodą.

Właśnie zawór bezpieczeństwa sprawia użytkownikom najwięcej kłopotów. Urządzenie to ma zabezpieczyć zbiornik przed uszkodzeniem (rozerwaniem). Jak może  dojść do rozerwania zbiornika? Podczas podgrzewania wody w pojemniku dochodzi do jej rozszerzania się. Np; zbiornik 150l temperatura wody 20stopniC ciśnienie około 3,5bar,  podgrzewamy do 60°C,  przy podgrzewaniu woda rozszerza się o 2,25l przez to ciśnienie w zbiorniku wzrasta powyżej dopuszczalnego.

Gdy brakuje zaworu bezpieczeństwa, ciśnienie rozrywa zbiornik lub wyrywa dno zbiornika. Zawór bezpieczeństwa jest skalowany na odpowiednie ciśnienie i przy przekraczaniu ciśnienia w zbiorniku stabilizuje je przez wypuszczanie wody na zewnątrz. I tak wypływająca woda z tego zaworu stanowi problemem, trzeba tą wodę odprowadzić do kanalizacji. Ale nie wszyscy użytkownicy to rozumieją, mówią jakoś to będzie. Są tacy, którzy potrafią zakorkować to urządzenie aby woda nie wypływała. Wówczas skutki bywają opłakane.

Tak było w Bydgoszczy dnia 12.07.2011. Wiadomość za TVP.INFO. Wyrwany strop do mieszkania wyżej. Poważnie uszkodzone dwa mieszkania, dwoje rannych dzieci

Gęstość wody w funkcji temperatury temp. [°C]
 gęstość [kg/m³]

  •  +100   958,4
  •  +80   971,8
  •  +60   983,2 
  •  +40   992,2 
  •  +30   995,6502 
  •  +25   997,0479 
  •  +22   997,7735 
  •  +20   998,2071 
  •  +15   999,1026 
  •  +10   999,7026 
  •  +4   999,9720  największa gęstość wody
  •  0   999,8395 
  •    −10   998,117 
  •    −20   993,547 
  •    −30   983,854

1 komentarz:

  1. Ciekawy wpis, bardzo mnie zainteresował, jako że niebawem będę remontować układ grzewczy w mym gospodarstwie domowym :) Pozdro!

    OdpowiedzUsuń