17.09.2011

Jak prowadzić rury w budynku?

Rozpoczynając montaż instalacji domowych niezależnie czy to będzie instalacja wodna czy centralnego ogrzewania, najpierw wybieramy system (inaczej - sposób) rozprowadzenia rur. Następną czynnością będzie spis niezbędnych elementów, kształtek, rozdzielaczy, rur.

W zasadzie są dwa sposoby rozprowadzania; rozdzielaczowy i równoległy. W wykonaniu instalacji CO częściej stosuje się równoległy, prowadząc piony na ścianie do wyższych kondygnacji lub poziomo przy podłogach do każdego grzejnika. Można również, w budynku parterowym gdy jest piwnica, przeprowadzić poziome rury przy suficie w piwnicy także do każdego grzejnika. Zyska estetyka pomieszczeń na parterze ale trzeba pamiętać o bardzo dobrej jakości izolacji termicznej na zamontowane rury w piwnicy.
Drugi sposób doprowadzenia wody grzejnej do grzejników to rozdzielaczowy montuje się głównie w instalacji CO. Jego istotą jest poprowadzenie z rozdzielaczy umieszczonych na wszystkich kondygnacjach indywidualne doprowadzenie rur (zasilającej oraz powrotnej) do każdego grzejnika. Do tego układu wykorzystywane są rury elastyczne, które bez żadnych złączek czy kształtek powinny łączyć rozdzielacz z grzejnikiem. Wybór systemu powinien uwzględniać rozległość instalacji, jej przebieg oczywiście również liczbę zamontowanych grzejników. Gdy mamy do podłączenia dużo grzejników długość niezbędnych rur znacznie wzrasta. Potrzebny jest również duży wielosekcyjny rozdzielacz, który zajmie dużo miejsca na ścianie. Układając rury na gruncie albo na stropie nad nie ogrzewanymi pomieszczeniami należy również zadbać o dobrą izolację termiczną aby nie było ogromnych strat ciepła.

System rozdzielaczowy jest bardzo wygodny i lubiany przez instalatorów, ponieważ jest mało połączeń, co bardzo skraca czas montażu instalacji, a w przypadku awarii któregoś z odcinków można go w łatwy sposób wyłączyć, pozostała część instalacji może pracować nadal. Zalecany jest szczególnie w sytuacjach, gdy grzejniki są znacznie od siebie oddalone. Oczywiście, przy odpowiednim doborze przekrojów rur, do poszczególnych sekcji rozdzielacza można podłączyć nawet kilka grzejników znajdujących się blisko siebie, montując rozgałęzienia w postaci trójników, jednak takie rozwiązanie pewnie nie przyniesie oszczędności lecz wzrost kosztów materiałowych.

System rozdzielaczowy może być także zastosowany przy budowie instalacji wodociągowej wody zimnej i ciepłej. Jednak podczas mej praktyki zawodowej nigdy nie był zastosowany, po prostu nikt nie życzył sobie tego rozwiązania. Do rozprowadzania rur wodnych głównie ma zastosowanie system równoległy. To rozwiązanie jest łatwiejsze ponieważ rury wodne, w obecnych czasach przeważnie są prowadzone w kanałach lub szachtach montażowych i w końcu zabudowywane. Dalej podejścia do punktów czerpalnych wody prowadzi się w bruzdach ściennych i zaizolowane pianką poliuretanową. Do wykonania instalacji wodnej stosuje się rury; stalowe, miedziane, z tworzyw PP3, PE, PEX.

Gdy chodzi o rury kanalizacyjne to również są prowadzone w kanałach a podejścia do przyborów sanitarnych w bruzdach i zamurowywane lub mocowane do ściany pianką poliuretanową, która jest jednocześnie wypełnieniem powstałej bruzdy.

7 komentarzy:

  1. Czytaliśmy z zainteresowaniem. Pozdrawiamy.:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ważne informacje, bo nie jeden raz można zobaczyć jak przewody prowadzone są bez namysłu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Najważniejsze informacje na ten temat w jednym miejscu. Dziękuje mega przydatne

    OdpowiedzUsuń
  4. Najważniejsze info na ten temat zebrane w jednym miejscu.
    Dziękuje bardzo się przyda .
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Moim zdaniem jeśli chodzi o instalacje wodne, to na pewno doświadczony wykonawca będzie widzieć jak prowadzić rury. Dla mnie instalację wodną robiła firma https://home.uponor.pl/ i wyszło im to świetnie. Na prawdę jeśli chodzi o ich usługi to nie mam im nic do zarzucenia. Profesjonaliści w każdym calu!

    OdpowiedzUsuń
  6. Super napisane. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń