10.07.2011

Schematy instalacji ogrzewczych

Nie potrzebują ich instalatorzy. Ani fachowcy.
Ale często zdarza się, że za wykonanie instalacji grzewczych biorą się inwestorzy indywidualni, twierdząc, że nie święci garnki lepią, każdy głupi, itp....
Ta strona jest właśnie dla nich m.in. po to, żeby mogli się o czymś przekonać na własnej skórze a instalator, który przyjdzie poprawiać ich robotę - miał ułatwione zadanie.

Objaśnienia zastosowanych skrótów:
ZP – pompa cyrkulacyjna
RS – zawór zwrotny
BF – czujnik temp. wody w zasobniku
SP – pompa ładująca zasobnik
KF – czujnik temp. kotła
THV – termostatyczny zawór grzejnikowy
NT – grzejnik
UV – zawór upustowy
VF – termometr podlogówki
TW – ogranicznik temp. zasilania
HP – pompa obiegowa
HM – zawór trójdrożny
_______________________________________
Dom ogrzewany grzejnikami plus grzanie ciepłej wody

dom   ogrzewany   grzejnikami   plus   grzanie   ciepłej   wody  
Najbardziej popularny /najczęściej stosowany/ schemat instalacji grzewczej:dom ogrzewany grzejnikami plus grzanie ciepłej wody na potrzeby domowników poprzez podgrzewacz zasobnikowy ogrzewany bezpośrednio z kotła. Zasobnik wyposażony w pompę cyrkulacyjną ciepłej wody. Jego wersją jest ogrzewanie instalacji grzewczej grzejnikowej b e z podgrzewu ciepłej wody.
Standardowo zasobnik ciepłej wody należy wyposażyć w przeponowe naczynie rozszerzalne.

_____________________________________________
Ogrzewanie grzejnikowe z ogrzewaniem podłogowym plus zasobnik z ciepłą woda.
        ogrzewanie grzejnikowe z ogrzewaniem podłogowym  
plus zasobnik z ciepłą woda
.   

Ostatnio - coraz częściej spotykany przykład schematu instalacyjnego u nieco bardziej zamożnych inwestorów: ogrzewanie grzejnikowe z ogrzewaniem podłogowym plus zasobnik z ciepłą woda. Część domu ogrzewana grzejnikami to najczęściej sypialnie i przyziemie, część ogrzewana poprzez ogrzewanie podłogowe to kondygnacja parteru z salonem i wyjściem bezpośrednim na ogród, popularnie zwane podłogówką. Polecam stosowanie mieszacza i zaworu trójdrogowego na zasilaniu podłogi. Ciepła woda - bez zmian - grzana bezpośrednio z kotła wyposażona w pompę cyrkulacyjną i naczynie przeponowe.
________________________________________________
Dwie podłogówki plus ciepła woda.
                        Dwie podłogówki   plus   ciepła   woda.           




Stosunkowo rzadki układ: dwie podłogówki plus ciepła woda. Stosowany najczęściej przy dwóch równoległych mieszkaniach lub częściach domu mających pracować w innym rytmie. Życie nie raz dowiodło, że są zwolennicy samego ogrzewania podłogowego. Ciepła woda grzana poprzez zasobnik. To, że stoi na nim kocioł c. o., nie ma tutaj akurat żadnego znaczenia.Obieg grzewczy z podniesieniem temperatury powrotu._____________________________________________
Ogrzewanie grzejnikowe, dwa niezależne układy ogrzewania podłogowego plus ciepła woda
         ogrzewanie grzejnikowe, dwa
             niezależne układy ogrzewania podłogowego        
 plus ciepła woda



Układ hydrauliczny do dużych obiektów: ogrzewanie grzejnikowe, dwa niezależne układy ogrzewania podłogowego plus ciepła woda. Wymaga zastosowania regulatora pogodowego sterującego czterema pompami grzewczymi ładującymi trzy obiegi grzewcze, jeden obieg grzania ciepłej wody i jedną pompą cyrkulacyjną. Dość drogie wyposażenie kotłowni.

 _________________________________________________________________
Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody
          Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody                  


Zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody - niby wszystko proste a ile możliwości, żeby zrobić to inaczej. Na przyłączu dolotowym zimnej wody do zasobnika zamontowany jest reduktor ciśnienia - niezbędny, gdy ciśnienie zimnej wody przekracza 4,8 bar a konieczny wszędzie tam - gdzie chcemy zaoszczędzić koszty związane z wodą i odprowadzaniem ścieków. 
Obniżenie ciśnienia zimnej wody z 4 bar do 3 bar - daje oszczędności w zużyciu zimnej wody sięgające 50 %!

___________________________________________________________________
Ogrzewanie grzejnikowe i ciepła woda - osobno zasilane. 
Ogrzewanie grzejnikowe i ciepła woda - osobno zasilane.











Ogrzewanie grzejnikowe i ciepła woda - osobno zasilane. Najprostsze układy hydrauliczne, ciężko coś tu zepsuć. Praktyka jednak pokazuje co innego. 
____________________________________________________________________
Ogrzewanie podłogowe z rozdziałem systemu hydraulicznego.
Ogrzewanie podłogowe z rozdziałem systemu hydraulicznego.


Ogrzewanie podłogowe z rozdziałem systemu hydraulicznego.
W przypadku instalacji ogrzewania podłogowego z rurami bez szczelności tlenowej zaleca się dokonać rozdziału systemu hydraulicznego, aby nie dopuścić do korozji i do tworzenia się osadów. Ponieważ występują dwa zamknięte systemy grzewcze, to w obiegu ogrzewania podłogowego należy dodatkowo zamontować zawór bezpieczeństwa oraz naczynie wzbiorcze. 
_______________________________________________________________________
Dwa obiegi grzewcze grzejnikowe: jeden sterowany palnikiem, drugi z zaworem mieszającym plus ciepła woda.
Dwa obiegi grzewcze grzejnikowe ;
      jeden sterowany palnikiem, drugi z zaworem mieszającym      
 plus ciepła woda.




Dwa obiegi grzewcze grzejnikowe: jeden sterowany palnikiem, drugi z zaworem mieszającym plus ciepła woda.
Układ uniwersalny w zastosowaniu. Krzywą grzewczą dla obiegu "palnika" nastawia się w regulatorze ogrzewania na wyższą wartość temperatury zasilania niż dla obiegu z zaworem mieszającym. Zawór mieszający zapewnia dokładną regulację temperatury wody grzewczej.
______________________________________________________________________
Trzy obiegi grzewcze: jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi plus ciepła woda z pierwszeństwem pracy zasobnika.
Trzy obiegi grzewcze:
          jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi  
 plus ciepła woda z pierwszeństwem pracy zasobnika.


Trzy obiegi grzewcze: jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi plus ciepła woda z pierwszeństwem pracy zasobnika.
Konfiguracja uniwersalna w zastosowaniu. Krzywą grzewczą dla obiegu bezpośredniego /palnika/ nastawia się w regulatorze ogrzewania na wyższą wartość temperatury zasilania, niż dla obiegu z zaworem mieszającym. Zawory mieszające zapewniają uzyskanie równomiernie regulowanej temperatury wody grzewczej w swoich obiegach.
_________________________________________________________________________
Trzy obiegi grzewcze: jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi plus ciepła woda z pierwszeństwem pracy zasobnika z zaworem przełączającym.
Trzy obiegi grzewcze:
  jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi
plus ciepła woda z pierwszeństwem pracy zasobnika
 z zaworem przełączającym.
Trzy obiegi grzewcze: jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi plus ciepła woda z pierwszeństwem pracy zasobnika z zaworem przełączającym.
Konfiguracja uniwersalna w zastosowaniu. Krzywą grzewczą dla obiegu bezpośredniego /palnika/ nastawia się w regulatorze ogrzewania na wyższą wartość temperatury zasilania, niż dla obiegu z zaworem mieszającym. Zawory mieszające zapewniają uzyskanie równomiernie regulowanej temperatury wody grzewczej w swoich obiegach Podgrzewacz zasobnikowy jest sterowany zaworem przełączającym, znajdującym się w bezpośrednim obiegu c.o. /palnika/.
______________________________________________________________________
Dwa kotły sterowane kaskadowo, trzy obiegi grzewcze: jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi plus ciepła woda z zasobnikiem pracującym w trybie rozdziału.
Dwa kotły sterowane kaskadowo, trzy obiegi grzewcze:
 jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi
plus ciepła woda z zasobnikiem pracującym w trybie rozdziału.

Dwa kotły sterowane kaskadowo, trzy obiegi grzewcze: jeden sterowany palnikiem, dwa z zaworami mieszającymi plus ciepła woda z zasobnikiem pracującym w trybie rozdziału.Kocioł 1 jest kotłem wiodącym. Dwustopniowy układ regulacji przejmuje kontrolę nad zależną od temperatury zewnętrznej kolejnością włączania kotłów w trybie pracy c.o. Kocioł 2 jest hydraulicznie odcinany zarówno przy pracy dla c.o. jak i dla c.w.u. zaworem z siłownikiem. W przypadku zgłoszenia zapotrzebowania na ciepło przez podgrzewacz zasobnikowy zostaje załączony kocioł 2.
______________________________________________________________________
Dwa kotły, dwa obiegi grzewcze z przygotowaniem ciepłej wody plus sprzęgło hydrauliczne.
Dwa kotły, dwa obiegi grzewcze z przygotowaniem ciepłej wody
 plus sprzęgło hydrauliczne.
Dwa kotły, dwa obiegi grzewcze z przygotowaniem ciepłej wody plus sprzęgło hydrauliczne.
Ten rodzaj konfiguracji nadaje się do instalacji grzewczych o dużej pojemności wodnej /modernizowane instalacje ogrzewania grawitacyjnego/ oraz do niskotemperaturowych systemów grzewczych. Regulator steruje zaworami mieszającymi w taki sposób, że w fazie nagrzewania instalacji ze stanu zimnego aż do uzyskania nastawionej wartości temperatury powrotu, woda krąży w tak zwanym małym obiegu poprzez sprzęgło hydrauliczne, wskutek czego kotły ogrzewają się szybciej. Dopiero potem zawory mieszające zezwalają na przepływ podgrzanej już wody do obiegów grzewczych.
____________________________________________________________________________
Dwa obiegi grzewcze, ciepła woda plus sprzęgło hydrauliczne.
Dwa kotły, dwa obiegi grzewcze
        z przygotowaniem ciepłej wody plus sprzęgło hydrauliczne.
 Dwa obiegi grzewcze, ciepła woda plus sprzęgło hydrauliczne. Ten rodzaj konfiguracji nadaje się do instalacji grzewczych o dużej pojemności wodnej /modernizowane instalacje ogrzewania grawitacyjnego/ oraz do niskotemperaturowych systemów grzewczych np. do systemów ogrzewania podłogowego. Regulator steruje zaworami mieszającymi w taki sposób, że w fazie nagrzewania instalacji ze stanu zimnego aż do uzyskania nastawionej wartości temperatury powrotu, woda krąży w tak zwanym małym obiegu poprzez sprzęgło hydrauliczne, wskutek czego kocioł ogrzewa się szybciej. Dopiero potem zawory mieszające zezwalają na przepływ podgrzanej już wody do obiegów grzewczych.
_________________________________________________________________________
Obieg grzewczy z podniesieniem temperatury powrotu. 
Obieg grzewczy z podniesieniem temperatury powrotu. 
Obieg grzewczy z podniesieniem temperatury powrotu. Wykorzystano termostatyczny zawór powrotu. Ten rodzaj konfiguracji nadaje się do instalacji grzewczych o dużej pojemności wodnej /modernizowane instalacje ogrzewania grawitacyjnego/ oraz do instalacji podlegających przebudowie z systemu otwartego na system zamknięty. Termostatyczny zawór powrotu należy stosować przy wielkości kotła do 60 [kW]. Podczas zimnego startu instalacji grzewczej następuje hydrauliczne oddzielenie kotła od układu instalacji. Zawór otwiera obieg grzewczy, gdy temp. powrotu osiągnie temp. 45oC. Rozwiązanie tańsze niż zastosowanie zaworu mieszającego.
________________________________________________________________________
 Obieg grzewczy z podniesieniem temperatury powrotu plus zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody
Obieg grzewczy z podniesieniem temperatury powrotu
 plus zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody
Obieg grzewczy z podniesieniem temperatury powrotu plus zasobnikowy podgrzewacz ciepłej wody
Podniesienie temperatury powrotu z wykorzystaniem termostatycznego zaworu powrotu. Nadaje się szczególnie do modernizowanych instalacji ogrzewania grawitacyjnego, przerabianych na systemy z obiegiem wymuszonym. Termostatyczny zawór powrotu należy stosować przy wielkości kotła do 60 [kW]. Podczas zimnego startu instalacji grzewczej następuje hydrauliczne oddzielenie kotła od układu instalacji. Zawór otwiera obieg grzewczy, gdy temp. powrotu osiągnie temp. 45°C. Rozwiązanie efektywne i tańsze niż zastosowanie zaworu mieszającego.
_________________________________________________________________
Nowoczesny kocioł grzewczy w starej instalacji c.o.
  Nowoczesny kocioł grzewczy w starej instalacji c.o.       



Dzięki sprzęgłu hydraulicznemu pogodzono dwie skrajności zachowując grawitacyjny charakter instalacji c.o. i zapewniając jednocześnie pompowy system dla kotła grzewczego.
Pompa obiegowa zapewnia odpowiednie parametry pracy kotła. Jeżeli sprzęgło hydrauliczne zostanie prawidłowo zaprojektowane i wykonane, to ciśnienie dyspozycyjne w sprzęgle będzie praktycznie równe zeru.
Oznacza to, że grawitacyjny charakter istniejącej instalacji c.o. został zachowany jest także równomierny rozdział ciepła.
________________________________
Współpraca kotła na paliwo stałe z kotłem gazowym.
    Współpraca kotła na paliwo stałe z kotłem gazowym.





W instalacji typu grawitacyjnego zastosowano obok kotła stałopalnego kocioł gazowy i oba te urządzenia mają pracować alternatywnie.
Współpraca wodnego kotła stałopalnego z gazowym kotłem grzewczym możliwa jest jedynie wtedy, gdy w układzie instalacji c.o. znajdzie się otwarte naczynie wzbiorcze umieszczone w pomieszczeniu, w którym temperatura uniemożliwia zamrożenie wody w naczyniu.  __________________________________

Przedstawione schematy hydrauliczne nie zastępują projektu instalacji CO i mogą służyć jedynie do celów poglądowych. Zamieszczenie tych schematów na tej stronie ma za cel tylko i wyłącznie propagowanie dobrej wiedzy o instalacjach jak również wiedzy o montażu i bezpiecznym użytkowaniu instalacji oraz wszystkich urządzeń współpracujących.

W tym miejscu chcę podziękować Panom Inżynierom za te piękne schematy. Być może przyczynią się do lepszej znajomości wiedzy o technice instalatorskiej a "instalatorzy którzy wszystko wiedzą" również może zerkną tu i nie dojdzie do kolejnego wybuchu podgrzewacza lub kotła co.

14 komentarzy:

  1. Proszę, proszę.:)) Jakie interesujące schematy.:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Strona z tymi schematami jest w sieci już w wielu miejscach. Trzeba tylko cierpliwości by je poszukać w zasobach internetu.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy wpis i ciekawe rozwiązania w kilku schematach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Rzeczywiście, można wiele się dowiedzieć i nawet bez problemu samemu zrobić u siebie ogrzewanie podłogowe.

    OdpowiedzUsuń
  4. Nawet nie wyobrażacie sobie, jak wiele elementów do danych instalacji jest potrzebnych. Możecie sobie sprawdzić, w jaki sposób wszystko działa, aby dokładnie zapoznać się ze wszystkimi rodzajami instalacji. Dodatkowo jest też do dyspozycji strona https://www.interblue.pl/ która zaoferuje całe zaopatrzenie do tworzenia tych instalacji.

    OdpowiedzUsuń
  5. Rzetelne i bardzo przydatne informacje. Warto było tutaj zajrzeć. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  7. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jeśli szukacie firmy, która wykona dla was instalację centralnego ogrzewania, zajrzyjcie na stronę internetową https://www.hydraulik.poznan.pl/.

    OdpowiedzUsuń