6.01.2012

Kotłownia do ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe, to na ogół nie jest jedyny system ogrzewania w domu, przeważnie zawsze część pomieszczeń jest ogrzewana grzejnikami, obecnie, zwykle panelowymi. Jeśli zamierzamy w swym domu mieć ciepłą podłogę, musimy pamiętać, że instalacja zasilająca do ogrzewania podłogowego jest bardziej rozbudowana.

Dlatego, że temperatura wody zasilającej instalację powinna być zróżnicowana inna dla podłogówki, inna dla grzejników i inna do podgrzewania cwu. Temperatura na zasilaniu ogrzewania podłogowego musi być obniżona ze względu na dopuszczalną najwyższą temperaturę podłogi 29°C.
Aby uzyskać taki efekt stosuje się układ mieszający z zaworem regulacyjnym termostatycznym lub trój drogowym i z dodatkową pompą pracującą niezależnie od pompy wymuszającej przepływ wody przez kocioł.Gdy nie mamy specjalnie wydzielonej kotłowni a kocioł jest np. w łazience, wszystkie te elementy złożone w całość mogą wyglądać nie estetycznie.

Aby nie kompletować wszystkich niezbędnych urządzeń, można zakupić gotowy, fabryczny zestaw składający się z pompy, odpowietrznika, zaworu zwrotnego, zaworu termostatycznego ze zdalnym czujnikiem i termometru. Taki zestaw, nazywany również grupą pompowo-mieszającą, ma tak małe wymiary, że zmieści się w skrzynce z rozdzielaczami, do których podłączone są segmenty (pętle) ogrzewania podłogowego. To jest ukłon producentów i duża zaleta, bo elementy te pozostawione na wierzchu byłyby wątpliwą ozdobą.


Zastosowanie: szczególnie w domach z posadzkami z terakoty albo kamienia, w których będzie utrzymywana stała temperatura bez potrzeby częstej zmiany temperatury w pomieszczeniach w ciągu doby.

Zalety: komfortowe ogrzewanie bez widocznych elementów grzewczych

Wady: utrudnione sterowanie temperaturą w pomieszczeniach szczególnie przy zastosowaniu z tradycyjnym kotłem na opał stały, dodatkowe koszty elementów instalacyjnych. Wymagane jest raczej stałe palenie w kotle i ogrzewanie niską temperaturą oraz ciągłe utrzymywanie niskiej temperatury na zasilaniu do układu podłogowego.

Gdy wybieramy kocioł, który ma zasilać ogrzewanie podłogowe, powinien mieć regulator, który będzie mógł takim ogrzewaniem sterować. Regulator prostego kotła, może nie posiadać takiej możliwości i wówczas trzeba będzie dokupić odpowiednie urządzenie sterujące.

2 komentarze:

  1. Moja znajoma ma ogrzewanie podłogowe. Chwali sobie.:))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pewnie, że sobie chwali :) Ogrzewanie podłogowe to wspaniała rzecz :) Duża powierzchnia grzewcza i cieplutko w stópki :)

      Usuń